12 03 2008

ŞİRİNLER KOMÜNİST Mİ?


          ŞİRİNLER KOMÜNİST Mİ ?            ŞİRİNLER 50 YAŞINDA

Belçika'da 1958 yılında çizgi roman olarak doğan Şirinler, yeni bölümleri yapılmasa da hala tüm dünyada popülerliklerini koruyor.

Uykucu, Sakar, Bilgin, Obur, Şakacı, Öfkeli… Her biri farklı özelliklere sahip 101 şirin, Şirin Baba önderliğinde ormandaki yaşamlarına 50 yıldır devam ediyor.

İlk olarak Belçikalı karikatürist Peyo tarafından 1958'de çizgi roman olarak hayata başlayan Şirinler, kötü kalpli büyücü Gargamel'in bütün çabalarına rağmen halen hayatta...

1981'de çizgi film olarak televizyon dünyasına taşınan, 8 yılda 256 bölüm çekilen Şirinler'in, 80'lerde doğmuş kuşak arasında sıkı bir hayran kitlesi bulunuyor.

Eski bölümleri halen gösterilmeye devam eden Şirinler'in 50'nci yılı şerefine Warner Bros, bütün bölümleri içeren bir DVD seti yayınlamayı planlıyor.

Paramount Pictures ise 2008 yazında vizyona sokmak üzere animasyon Şirinler üçlemesi yapıyor.

Ormanda komün hayatı yaşayan ve Şirin Baba tarafından yönetilen Şirinler'in komünizmi çağrıştıran bir altyapısı olduğu iddiaları da yıllardır gündemde...

 

ŞİRİNLER KOMÜNİSTTİR!

Şirinler, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük beğeni toplayan ve çocuğundan yaşlısına herkesin en sevdiği çizgi filmlerden biri.

İşte ilk bölümü 1958 yılında yayınlanmaya başlayan yani bu sene 50. yaşına basan Şirinler için tüm dünyada ilginç bir iddia tartışılıyor. O çok sevdiğimiz Şirinler, Komünizm’i mi anlatıyor?

ŞİRİNLER
ABD’de uzun yıllar bu gerekçeyle yasaklanan Şirinler’in komünizm kodları:

- Şirinler'in İngilizce yazılımı Smurf'tur, bu da "small men under red flag" yani 'kızıl bayrak altında yaşayan küçük adamlar'ın baş harflerinden oluşur.

Aynı şekilde Smurf; “socialist men under red father” yani "kırmızı baba altındaki sosyalist adamlar diye de bilinir.

- Şirinler’de para olmadan komünal bir yaşam sürülüyor.

- Şirinler köyünde para kullanılmaz, ama herkes kendine gerekli olan şeyleri bedava edinir.

Tembel Şirin bile hiç bir iş yapmadığı halde bütün şirinlerle aynı standartlarda yaşamaktadır. Bu da tembellik hakkını ifade eder.

ŞİRİN BABA
- Şirin Baba,  Karl Marx’a benziyor ve kızıl şapka giyiyor.

- Herkes kendi işini yapıyor ve çok mutlu.

- Şirinler köyünde bir tek bile ibadethane bulunmaz… Ne kilise, ne havra, ne de camii..
 
- Şirin çileği tarlaları sadece bir şirine ait değildir, bütün şirinler bu tarlada hak sahibidir.

GARGAMEL VE KEDİSİ
- Şirinler'in düşmanı Gargamel papaz cübbesi giyer ve dini sembolize eder. Gargamel,  kapitalizmin simgesi olan altın ve para düşkünüdür ve Şirinler’i sürekli yemek ister. Bu isteği de misyonerliği ifade eder. 

- Gargamel'in kedisi ise ABD'nin peşinden ayrılmayan küçük ülkeleri sembolize eder.. Türkçe çevirisinde Azman adındaki bu kedinin asıl  orjinalindeki adı 'Azrail'dir.

ŞİRİNE
- Şirinler'in her birinin temsil ettiği çok farklı unsurlar vardır. Örneğin; Şirine feminizmi, Süslü eşcinselliği, Güçlü Şirin maço erkeği temsil eder.

- Şirinler çizgi filminin yaratıcısı Peyo, gerçek bir komünistti… Şirinleri ortaya çıkardığı zaman iki kutuplu bir dünya vardı. Bir tarafta ABD diğer tarafta SSCB.

Peyo, bir çizgi film yapmak, bu çizgi filmle bir mesaj vermek ve emperyalist Amerika’ya karşı bu yolla propaganda yapmak istedi.

1479
0
0
Yorum Yaz